Łukawiec 423, ,
36-004 Łąka

Szkoła 17 7715549, Intendent 17 7715645
.

Odsłony: 2979


Szkolne Koło Caritas w Zespole Szkół w Łukawcu zostało powołane 7 października 2017 r.
W roku szkolnym 2019/2020 opiekunami SKC zostali: Dyr. Małgorzata Kowal, ks. Marek Chorzępa, Elżbieta Kowalska. Patronem SKC został Święty Brat Albert(Adam Chmielowski), dla którego każdy człowiek był ważny, bo w nim dopatrywał się oblicza samego Chrystusa.

 

 

św. Brata Albert(Adam Chmielowski)      


 
Słowa wypowiedziane przez świętego stały się motywem przewodnim SKC

Koło skupia wolontariuszy, którzy chcą wspólnie świadczyć pomoc potrzebującym w duchu chrześcijańskiej miłości bliźniego. Członkowie SKC przygotowują oraz przeprowadzają proponowane akcje charytatywne, wzbogacając wychowawcze działania szkoły, upowszechnia idee wolontariatu, wspiera szkołę i rodziców w pracy wychowawczej.
Nasza praca jest dokumentowana na stronie internetowej szkoły, gazetce, umieszczonej na korytarzu szkolnym oraz Kronice SKC. Dzięki temu nawet uczniowie, którzy nie funkcjonują w naszym kole, mogą dowiedzieć się o naszej działalności włączając się w nią.

 

 

 

 

Galeria

 

 

Galeria

 

 

 

 

Link do relacji: https://photos.app.goo.gl/CzsRQA1RtXbhZLtb7 

 

 

 

 

Galeria

Kremówki 2020

 

 

 

 

 

Działalność SKC w roku 2019/2020

    „NAKRĘĆ SIĘ NA POMAGANIE”   


            
 
Szkolne Koło Caritas
Zaprasza do wzięcia udziału, w zbiórce nakrętek plastikowych(z opakowań, kremów, napojów, szamponów itp.).
Zebrane nakrętki zostaną przeznaczone na zakup sprzętu rehabilitacyjnego.
Pomożemy bo możemy.


 

Oprawa liturgiczna Mszy Świętej, w kościele p.w. Miłosierdzia Bożego.
    
Zadaniem członków SKC, jest nie tylko świadczenie pomoc potrzebującym, ale także dawanie innym przykładu oraz świadectwa wiary.
W dniu 29.09.2019 r. uczniowie należący do SKC spotkali się w kościele pw. Miłosierdzia Bożego na Mszy Świętej, podczas której czytali I, II czytanie, modlitwę wiernych oraz śpiewali psalm.

 


PAŹDZIERNIK 2019 ROKU - NADZWYCZAJNYM MIESIĄCEM MISYJNYM

Papież Franciszek ogłosił październik 2019 roku Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym. Okazją do tego, stała się setna rocznica opublikowania przez Benedykta XV listu apostolskiego Maksimum illud.

List ten, miał za zadanie rozbudzenie, w całym kościele świadomości obowiązku misyjnego.

W odpowiedzi na wezwanie papieża, do przemiany życia i duszpasterstwa, członkowie SKC wzięli udział we Mszy Św. i przeprowadzili „Różaniec Misyjny”, w kościele pod wezwaniem Świętego Piotra i Pawła.


 XIX Dzień Papieski w Rzeszowie

W ramach obchodów Dnia Papieskiego w Rzeszowie, członkowie Szkolnego Koło Caritas, wzięli udział w „Pielgrzymowaniu Rzeszowskim Szlakiem Świętych”. Na trasie pielgrzymowania, znajdowało się 5 stacji głównych, przy których wolontariusze wydawali karty Pielgrzyma Papieskiego a my wykonywaliśmy takie zadania jak: modlitwa różańcowa, w intencji rodzin, odnowie przyrzeczeń chrzcielnych, zwiedzanie ratusza(gdzie zostaliśmy oprowadzeni po ratuszu, a uczniowie mieli okazję zasiąść w sali kolumnowej). Kolejnymi zadaniami była adoracja Najświętszego Sakramentu, modlitwa w intencji poległych w obronie Ojczyzny oraz rozważanie Słowa Bożego.

Sumienie pielgrzymując zdobyliśmy Dyplom Pielgrzyma, co każdemu sprawiło niezmierną radość.“WSTAŃCIE! CHODŹMY!” - NA KREMÓWKI

Niewątpliwie kremówki są symbolem Jana Pawła II, będąc na pielgrzymce w Wadowicach 1999 roku sięgał pamięcią do wydarzeń ze swojej młodości, wspominając: “Po maturze chodziliśmy na kremówki”.

Mając w pamięci hasło tegorocznych obchodów Dni Papieskich: „Wstańcie, Chodźmy!”, parafianie kościoła pw. Miłosierdzia Bożego, tłumnie przybyli na niedzielne Msze Święte, po których Szkolne Koło Caritas oraz Parafialny Zespół Caritas rozprowadzali kremówki.

Radość przy tym wydarzeniu towarzyszyła wszystkim, a smakowite pyszności rozchodziły się w zawrotnym tempie. Dziękujemy wszystkim za złożone ofiary oraz pozostawienie pustych koszyków, a my obiecujemy, że w przyszłym roku nikomu nie zabraknie. 


Miesiąc październik to czas nabożeństw różańcowych, tą piękną modlitwę wierni odmawiają, w wielu zakątkach całego świata.  Październik to także czas obchodów Dni Papieskich, do których należy 16.X (dzień wyboru Jana Pawła na papieża) oraz 22.X( dzień ogłoszenia Świętym).  

Wspaniale składa się, że to właśnie październik jest miesiącem obchodów Dni Papieskich ponieważ Maryja odgrywała, w życiu Jana Pawła II bardzo ważną rolę. Świadczy o tym chociażby hasło Papieskiego pontyfikatu „Totus Tuus” (cały Twój Maryjo) ale także liczne modlitwy, homilie oraz wiersze, w których papież wyrażał miłość do matki Zbawiciela.

Jan Paweł II jest dla nas niedoścignionym wzorem, jak wiele czasu i energii można poświęcić na modlitwę, mimo to uczniowie starają się i spotykają na modlitwie różańcowej, oni również są dla innych przykładem.

 


Czas Świąt Bożego Narodzenia, które za niedługo będziemy przeżywać, jest okresem w którym wszyscy jesteśmy przepełnieni radością, miłością, wzajemną życzliwością. Pamiętamy o bliskich sobie osobach, składając im najwspanialsze życzenia świąteczne.

Wychodząc naprzeciw podtrzymywaniu tradycji wysyłania życzeń w formie kartek świątecznych Szkolne Koło Caritas przygotowało własnoręcznie kartki bożonarodzeniowe. Pomysłów nikomu nie brakowało a radość i entuzjazm jaki towarzyszył przy powstawaniu prac, był ogromny. Podczas pracy uśmiechy nie schodziły z twarzy uczniów a po wytężonej i intensywnej pracy, posililiśmy się smakowitą pizzą.

Przygotowane kartki świąteczne Szkolne koło Caritas, będzie rozprowadzać podczas wywiadówki oraz na niedzielnych Mszach Świętych Adwentowych, w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Łukawcu.

Zapraszamy wszystkich do nabycia, kartek bożonarodzeniowych, własnoręcznie przygotowanych przez uczniów naszej szkoły. 

 


W dniu 20.11.2019 w Instytucie Teologiczno-Pastoralnym w Rzeszowie, odbyło się jesienne spotkanie Opiekunów i Asystentów oraz Wolontariuszy Szkolnych Kół Caritas.  Na spotkanie przybyło mnóstwo grup, działających na rzecz drugiego człowieka, wśród których nie mogło zabraknąć, licznej grupy, bo 14-sto osobowej, Szkolnego Koła Caritas działającego w naszej szkole, wraz z opiekunami: panią Dyr. Małgorzatą Kowal, ks. Markiem Chorzępą oraz Elżbietą Kowalską.

Na początku spotkania ks. Piotr Potyrała (Diecezjalny koordynator Szkolnych Kół Caritas) serdecznie powitał wszystkich zebranych na auli, w tym witając panią Dyr. Małgorzatę Kowal, która przez wiele lat pracy zawodowej prężnie działała w Szkolnym Kole Caritas. Po powitaniu, zjazd formacyjny rozpoczęliśmy modlitwą “Anioł Pański”, następnie zostało przedstawione Orędzie Papieża Franciszka „Na III Światowy Dzień Ubogich”. W kolejnym etapie spotkania zostały omówione przedsięwzięcia podejmowane przez Diecezjalny Caritas jaki i Szkolne Koła Caritas, zachęcające wolontariuszy do podejmowania inicjatyw społecznych. Padło wiele ciekawych propozycji, z których skorzystamy, działając na rzecz naszego środowiska lokalnego.

Centralnym punktem spotkania był koncert ks. Jakuba Bartczaka, który w słowach skierowanych do słuchaczy mówił o miłości do Boga, a w najbardziej dosadny sposób wyraził to podczas koncertu muzyki rapowej. W trakcie koncertu odważne osoby mogły otrzymać płytę, z muzyką ks. Bartczaka, udzielając odpowiedzi na zadane przez Niego pytanie: Co daje, bycie członkiem Koła Caritas i pomaganie innym? Jedną z płyt otrzymał uczeń naszej Szkoły, Bartek Kowalski udzielając odpowiedzi: “Pomaganie daje szczęście oraz satysfakcję nam i osobom, którym pomagamy.”

Spotkanie to nie odbyło się bez ciekawych akcentów, do których należały wywiady, udzielane przez: panią Dyr. Małgorzatę Kowal do Polskiego Radia Rzeszów), ks. Marka Chorzępę, Julię Rejman, Klaudię Szubert oraz Bartka Kowalskiego do Radia Via. Osoby udzielające wywiadów dały piękne świadectwo wiary jak i zaprezentowały szkołę w mediach społecznościowych.

Wspólne spotkanie zakończyliśmy modlitwą: “Koronką do Miłosierdzia Bożego” oraz błogosławieństwem udzielonym przez ks. Jakuba Bartczaka. Po zakończeniu wszyscy zostali zaproszeni na poczęstunek przygotowany przez organizatorów.

By celebrować radość jaka nam towarzyszyła, wybraliśmy się na wspólną pizzę.

Spotkanie, w którym uczestniczyliśmy jeszcze bardziej utwierdziło nas w przekonaniu, że warto i należy pomagać, więc POMAGAJMY!