Łukawiec 423, ,
36-004 Łąka

Szkoła 17 7715549, Intendent 17 7715645
.

Odsłony: 793

 

 

FESTIWAL GIER PLANSZOWYCH W PRZEDSZKOLU W ZESPOLE SZKÓŁ W ŁUKAWCU w roku szkolnym 2022/2023


27 września 2022r. w Przedszkolu w Zespole Szkół w Łukawcu  w ramach projektu „Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2021-2023 ” odbył się Festiwal Gier Planszowych – impreza, w trakcie której uczestnicy (przedszkolaki i ich rodzice) mogli zapoznać się z ciekawą ofertą gier planszowych dla dzieci w wieku przedszkolnym i spróbować swoich sił w rozgrywkach. „Planszówki” użyte w trakcie festiwalu zostały zakupione z pieniędzy zdobytych na wniosek inicjatorów przedsięwzięcia – nieformalnej grupy Aktywni Łukawianie, której koordynatorką jest pani Ewa Szala. Projekt został objęty patronatem przez Podkarpackie Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej w Rzeszowie. Motorem napędowym do podjęcia działań była obserwacja efektów podobnej inicjatywy, zrealizowanej ze środków FIO dla uczniów Zespołu Szkół w Łukawcu w 2019 roku. Wówczas powstał Departament Gier Planszowych, który wszedł na stałe do programu zajęć pozalekcyjnych prowadzonych przez szkołę. Niesłabnące zainteresowanie szkolnym departamentem przerosło oczekiwania organizatorów. Wszystko to zainspirowało do podjęcia próby zaszczepienia zamiłowania do „planszówek” u dzieci młodszych – w wieku przedszkolnym. Wiadomo wszak, że tego typu gry wpływają na dziecięcą sprawność motoryczną, spostrzegawczość, refleks, orientację przestrzenną i pamięć, usprawniają mowę, wpływają na rozwój umiejętności matematycznych.
        Ku uciesze organizatorów festiwal gier planszowych w przedszkolu spotkał się z dużym zainteresowaniem i ciepłym odbiorem zarówno ze strony dzieci jak i rodziców. Przez trzy godziny przedszkolaki uczestniczyły w emocjonujących rozgrywkach planszowych i nie tylko. Nauczycielki  przygotowały również blok zabaw o charakterze konkursowym. Był  konkurs tańca, biegi w trójrogich spodniach, wyścigi na rodzinnych nartach. W festiwalu wzięli również udział zaproszeni goście: wicestarosta Powiatu Rzeszowskiego pan Marek Sitarz oraz sołtys wsi Łukawiec pan Mariusz Więcek, którzy wsparli rzeczowo i finansowo organizatorów imprezy.
Cała impreza nie mogłaby się odbyć bez wsparcia podmiotów zaangażowanych, którym bardzo serdecznie dziękujemy:
* Starostwo Powiatowe w Rzeszowie na czele z panem starostą Józefem Jodłowskim; honorowy patronat,
* Gmina Trzebownisko – na czele z panem wójtem Lesławem Kuźniarem; honorowy patronat,
* Referat do spraw pozyskiwania zewnętrznych środków finansowych;  wsparcie merytoryczne w przygotowaniu wniosku –  kierownik referatu pani Magdalena Bielenda,
* Podkarpackie Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej w Rzeszowie reprezentowane przez prezesa pana Mieczysława Doskocza – patron projektu,
* Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych z siedzibą w Łące – wsparcie finansowe
* Gastroforyou – Józef Pietrzyk – ufundowanie waty cukrowej dla uczestników festiwalu
* Zespół Szkół w Łukawcu, którego pracownicy ochoczo zajęli się organizacją festiwalu. Nauczycielki przedszkola wzięły udział w wieczorze gier nie tylko jako towarzyszki dziecięcych potyczek planszowych, ale także jako organizatorki dodatkowych zabaw konkursowych. Panie z kuchni w trosce, by podczas festiwalu nie zabrakło też uczty dla ciała - przygotowały smaczne przekąski w postaci kanapek, roladek, czy babeczek. Niebywałą atrakcją była też wata cukrowa dzielnie kręcona przez uwielbianego przez dzieci pana konserwatora – Tadeusza. Nieocenione zarówno przed, jak i po imprezie było także zaangażowanie pań sprzątających.
     Wobec tylu zaangażowanych organizatorów, patronów i darczyńców impreza nie mogła się nie udać. Jeszcze w trakcie jej trwania rodzice dopytywali się, kiedy kolejne, podobne spotkanie. Jest duże prawdopodobieństwo, że podobne inicjatywy będą się odbywały w Zespole Szkół w Łukawcu nadal. Póki co, przedszkolaki z Łukawca swoją nowa przygodę z „planszówkami” mogą kontynuować w ramach biblioteki DGP – junior prowadzonej na terenie przedszkola.

Galeria

Biblioteka DGP Junior

 

Dzień tygodnia

 

Godziny

Poniedziałek

 

13.25 – 14:25

Wtorek

11:00 – 12:45

Środa

10:00 – 11:11

11:25 – 12:40

Czwartek

 

11:00 – 12:00

Piątek

10:30 – 11:30

12:00 – 13:00