Łukawiec 423, ,
36-004 Łąka

Szkoła 17 7715549, Intendent 17 7715645
.

Odsłony: 58

11 listopada to w kalendarzu polskich świąt narodowych data szczególna. Świętując Odzyskanie Niepodległości po 123 latach niewoli, mamy okazję częściej niż przy innych rocznicach pomyśleć o patriotyzmie, ojczyźnie i polskiej historii.
      Uczniowie Zespołu Szkół w Łukawcu, uczestnicząc w obchodach Święta Niepodległości, uczą się od najmłodszych lat jak być współczesnymi patriotami, dumnymi ze swojej Ojczyzny.
      10 listopada 2023r. w przeddzień 105 rocznicy Odzyskania przez Polskę niepodległości w Zespole Szkół w Łukawcu odbyła się z tej okazji uroczysta akademia połączona z udziałem całej społeczności w ogólnopolskich akcjach Ministerstwa Edukacji i Nauki -„ Szkoła do hymnu!” i „Szkoła Pamięta”. Obie akcje stały się od 2018r. naszą szkolną tradycją. Pod Pomnik upamiętniający mieszkańców Łukawca, którzy zasłużyli się w walce o wolną Ojczyznę, z biało-czerwoną flagą i symbolicznymi zniczami pamięci wyruszyły przedszkolaki i uczniowie klas I-VIII pod opieką swoich wychowawców i nauczycieli, aby dać świadectwo naszej pamięci i dumy z tych, którzy kiedyś oddawali życie także za to, by nasze pokolenie mogło żyć w wolnej Polsce.
      Druga część uroczystości odbywała się w godzinach popołudniowych, wspólnie razem z mieszkańcami Łukawca. Swoją obecnością zaszczycili  naszą Małą Ojczyznę  znamienici goście: Starosta Powiatu Rzeszowskiego - Pan Marek Sitarz, Wójt Gminy Trzebownisko - Pan Lesław Kużniar, Radni z Łukawca - Pan Janusz Koń i Pan Mieczysław Kogut, Sołtys Łukawca - Pan Mariusz Więcek oraz przedstawiciele lokalnych organizacji - Ochotniczej Straży Pożarnej, Koła Gospodyń Wiejskich oraz Zespół „Łukawianie”.
      Mieszkańcy Łukawca i zaproszeni goście wzięli udział w uroczystej  Mszy Świętej w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego, którą odprawił Ksiądz Proboszcz Marek Chorzępa. Następnie wszyscy udali się pod Pomnik, gdzie odbyła się uroczystość składania wiązanek kwiatów i zniczy. Zgromadzeni odśpiewali przy Ławeczce Niepodległości „Mazurka Dąbrowskiego”, a  Zespół „Łukawianie” pieśni legionowe.
      Następny etap uroczystości odbył się w sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Łukawcu. Zgromadzonych gości i mieszkańców Łukawca powitała Pani Dyrektor Małgorzata Kowal i zaprosiła na Wieczornicę z okazji Święta Niepodległości. Patriotyczne  przesłanie do uczestników uroczystości wygłosił Wójt Gminy Trzebownisko - Pan Lesław Kuźniar. Uczniowie zaprezentowali piękny i wzruszający program artystyczny, w którym recytatorzy, chórzyści i soliści przypomnieli trudną drogę do wolności: rozbiory, czas powstań narodowych i walki Polaków na różnych frontach.
      Ostatnim etapem uroczystości było śpiewanie wybranych pieśni legionowych przez zespół „Łukawianie” , zgromadzonych na sali mieszkańców Łukawca i zaproszonych gości. Wspólne śpiewanie hymnu czy pieśni patriotycznych ma moc tworzenia więzi. Daje poczucie wspólnoty w sposób szczególny i niepowtarzalny, a my chcemy w naszej szkole i Małej Ojczyźnie taką wspólnotę budować i umacniać.
      Wspólne świętowanie było formą podziękowania  tym wszystkim, którzy walczyli o wolność, dowodem pamięci o tych, którzy za naszą wolność oddali życie. Było także pełne radości z tego, że żyjemy w wolnym kraju i możemy uczyć się, pracować i tworzyć lepszą przyszłość naszej Ojczyzny. Jakże prawdziwe okazały się słowa poetki, że „wolność to jest tyle, ile nas poległo i wolność to jest tyle, ile nas dziś żyje!”.
Zapraszamy do galerii zdjęć z uroczystości.

Galeria

Film