Łukawiec 423, ,
36-004 Łąka

Szkoła 17 7715549, Intendent 17 7715645
.

Za nami niewiele ponad miesiąc nowego roku przedszkolnego, a już miały miejsce dwa ciekawe wydarzenia, które dostarczyły przedszkolakom wielu pozytywnych wrażeń.
Pierwszym z nich były warsztaty baniek mydlanych zorganizowane w ramach cyklu „Przedszkole z pasją”.  Podczas tegorocznego spotkania dzieci dowiedziały się, jak powstają bańki mydlane. Każdy przedszkolak był na chwilę zamknięty w wielkiej bańce. Tworzyliśmy bańkowe bałwany i zamykaliśmy w bańkach powietrze. Wrażeń naprawdę nie brakowało.
Link do galerii z wydarzenia:
https://photos.app.goo.gl/eyUjnBMZKgyc8nf2A

Nie mniejszym entuzjazmem cieszyło się pierwsze w tym roku spotkanie ze szkołą muzyczną Yamaha w ramach cyklu audycji muzycznych. Tematem spotkania były instrumenty klawiszowe. Dzieci nie tylko poznały ich  nazwy i usłyszały brzmienie, ale niektórzy mogli samodzielnie spróbować swoich sił w grze.  Ja zwykle było wesoło i muzycznie.
Link do galerii z wydarzenia:
https://photos.app.goo.gl/S8inGHdg1YKsNRRa9

 

Tydzień 12-16 czerwca był tego roku w naszym przedszkolu tygodniem wyjątkowym, w którym drzwi placówki ze szczególną gościnnością otworzyły się dla rodziców naszych wychowanków. Przez cztery dni poszczególne grupy obchodziły Dzień Matki i Ojca, kiedy to zaproszeni rodzice mogli podziwiać swoje pociechy w specjalnie przygotowanych na tę okazję programach artystycznych.  Po każdym z nich nie zabrakło prezentów od dzieci, smacznego poczęstunku oraz pamiątkowych zdjęć na tle pięknych dekoracji.
Cykl występów rozpoczęła w dniu 12 czerwca grupa „Sówek”.  Zabawny spektakl, w którym gromadka dzieci próbuje odpowiedzieć na pytanie, jaką nową pracę powinna podjąć ich marnie zarabiająca mama, wywołał dużo radości i wprowadził wszystkich w pogodny nastrój. Ostatecznym przesłaniem przedstawienia było piękne stwierdzenie, że „Mama i Tata to najpiękniejsze zawody świata”.  
12 czerwca grupa „Lisków” zaprosiła swoich rodziców w sentymentalną podróż do przeszłości - na dyskotekę, gdzie poznali się Mama z Tatą. Było tanecznie, kolorowo i dynamicznie. Rodzice byli naprawdę zachwyceni, a mali artyści mocno zaangażowani.
13 czerwca grupa „Jeżyków” zaprosiła swoich rodziców na występ,  będący połączeniem wizyty w teatrze, kabarecie i filharmonii. Były wiersze, tańce, piosenki i koncert wyjątkowej dziecięcej orkiestry. Jakby tego było za mało, po występie nastąpiła niespodziewana zamiana ról i to rodzice zostali „wciągnięci” na scenę do wspólnego tańca dla swoich pociech (choć prawdę mówiąc nie trzeba ich było szczególnie namawiać ;-)).
Najstarsza grupa – „Wiewiórek” zaprosiła swoich rodziców do krainy najpiękniejszych baśni. Baśniowe postaci przywoływały dziecięce wspomnienia, przenosząc rodziców w wyjątkowy, zaczarowany świat. Po występie nastąpiło pożegnanie „zerówki”. Moment podziękowań, wręczenia dyplomów podkreślony piosenką „Żegnamy przedszkole” dostarczył wielu wzruszeń nie tylko dzieciom.
Takie dni niewątpliwie na długo pozostaną w pamięci całych rodzin przedszkolaków.  
Link do galerii z wydarzeń:
https://photos.app.goo.gl/wxofjzLsMimXZQYn7

 

„Najlepsza drużyna to moja Rodzina!” - pod takim hasłem przewodnim w dniu czwartego czerwca bieżącego roku odbył się w Łukawcu piknik rodzinny zorganizowany dzięki współpracy miejscowej parafii Miłosierdzia Bożego, organizacji lokalnych i Zespołu Szkół w Łukawcu na czele z Radą Rodziców. Impreza odbyła się pod patronatem Wicestarosty Rzeszowskiego – pana Marka Sitarza oraz Wójta Gminy Trzebownisko - pana Lesława Kuźniara.
Tego roku piękna pogoda zachęcała, aby w pełni korzystać z przygotowanych atrakcji, a tych naprawdę nie brakowało.
Piknik rozpoczął się o godz. 14.00 od zabaw przygotowanych przez grupę animacyjną „Animisie”. Około godz. 15.30 nadszedł czas, aby do zabawy zaangażować również rodziców. Każdy rodzic wraz ze swoją pociechą, miał okazję zatańczyć popularną w ostatnich latach „Belgijkę”. Następnie dzieciaki mogły wykrzyczeć się do woli, kibicując swoim rodzicom w potyczkach sportowych w biegu w trójnogich spodniach.
O godz. 16.00 głos oddano uczniom Zespołu Szkół w Łukawcu, którzy zaprezentowali dla swoich rodziców program słowno – muzyczny z okazji Dnia Mamy i Taty.  Piękne, odświętne stroje, wzruszające solówki wokalne oraz radosne tańce porwały nie tylko rodziców występujących dzieci, ale wszystkich uczestników pikniku.

Nie mniejszą atrakcją okazały się pokazy strażackie przygotowane przez OSP w Łukawcu oraz młodzieżową drużynę OSP w Łące. Przez kabinę wozu strażackiego do końca pikniku przewinęło się więcej dzieci, niż strażaków podczas  akcji gaśniczych. Zainteresowanie było ogromne. Dodatkową atrakcją- w prezencie od OSP - było stworzenie uczestnikom pikniku możliwości przejażdżki starym, zabytkowym wozem.
O godz. 17.00 nadszedł czas na prawdziwie męską atrakcję – mecz ojców i synów, a skoro mężczyźni, to oczywiście piłka nożna. Ducha walki fair play i rodzinną integrację dało się wyczuć naprawdę mocno.
Dla tych, którzy niekoniecznie lubią piłkę nożną, piękną alternatywą były pokazy akrobatyczne przygotowane przez dzieci, które biorą udział w zajęciach pozalekcyjnych prowadzonych przez KLUB AKROBATYKI SPORTOWEJ w Rzeszowie. Dzieci do tego występu przygotowały panie Wanesa Kamińska i Nikola Kamińskia.
O godz. 18.00 nadszedł czas na prawdziwą „bombę” – pokazy akrobatyki rowerowej w wykonaniu Krystiana Herby - wielokrotnego medalisty i finalisty Mistrzostw Polski i wielu zawodów cyklotrialowych na świecie, zdobywcy największych budynków świata w spinaczce rowerowej. Jego spektakularnym pokazom towarzyszyła pełna humoru konferansjerka w wykonaniu Grzegorza Pittnera – Mistrza Polski w poppingu, który przy okazji zaprezentował też swoje niezwykłe taneczne umiejętności.
Mimo wielu ciekawych atrakcji najwięcej emocji wzbudziła jednak piknikowa loteria, zorganizowana przez Radę Rodziców Zespołu Szkół w Łukawcu, w której nie zabrakło atrakcyjnych nagród ufundowanych przez licznych sponsorów, a były to:
Nagrody główne:
- rower - HANA TRANS Anna i Damian Bernat,
- fotel ogrodowy - MebleBogart Monika i Łukasz Grata,
- wiertarko-wkrętarka Milwaukee - DIAM-POL Elektronarzędzia,Tomasz Paśkiewicz
Nagrody specjalne:
- 4 Roboty Clementoni – Wicestarosta Powiatu Rzeszowskiego Marek Sitarz
- bon 500 zł do Decathlon – Wójt Gminy Trzebownisko Lesław Kuźniar
- rolki – Sołtys Łukawca Mariusz Więcek
- słuchawki bezprzewodowe JBL - Rada Rodziców
- głośnik JBL – ATS Wojciech Dudek
- hulajnoga – ATS Wojciech Dudek
Przygotowanie naszej rodzinnej zabawy wsparli również:
BS Jasionka, Spółdzielnia Telekomunikacyjna WIST, MARTEX - Marta Rydz,MATFIL Meble - Jan Chyłek, FIRPOL - Bartosz Firlej, MONTI CHMAJ – Bracia Chmaj, Kawiarnia Daktyl z Głogowa, Kręgielnia ALOHA z Rzeszowa, COLORADO, ŁKS Klub Sportowy, FHU „RB” Ryszard Bieniasz, Radny wsi Łukawiec Janusz Koń
Przez cały czas trwania imprezy na trawiastym placu obok szkoły rozłożone były dmuchane zamki i trampoliny, na których dzieci mogły dać upust swojej niekończącej się energii. Gdyby jednak komuś nadal brakowało atrakcji, mógł wyszaleć się w pełni na zabawie tanecznej pod chmurkązorganizowanej do godz. 21.00.
Tegoroczny piknik był wydarzeniem wyjątkowym. Frekwencja dopisała nie tylko ze względu na piękną pogodę, ale też pogodę ducha i chęć zabawy, którą wykazali się uczestnicy pikniku. Niewątpliwie taki czas – spędzony wspólnie na zabawach, współpracy zespołowej i tańcu, to najlepsza metoda na zacieśnienie więzi w rodzinie i środowisku lokalnym.
W końcu - „NAJLEPSZA DRUŻYNA TO MOJA RODZINA!”
Galeria zdjęć z wydarzenia:


Dnia 5 czerwca odbyło się w naszym przedszkolu kolejne spotkanie z cyklu „Audycje muzyczne Yamaha”. Tym razem tematem były „Stroje i tańce ludowe”. Prowadzący opowiadał o poszczególnych tańcach, a następnie  przedszkolaki miały okazję obejrzeć fragment każdego z nich w wykonaniu pary z zespołu pieśni i tańca „Połoniny”. Przy omówieniu strojów w roli modeli zaprezentowały się nasze przedszkolaki. Dzieci poznały nazewnictwo, sposoby powstawania tych kostiumów, a nawet ich cenę. Niektóre z nich, a także pani Martynka, miały okazję zatańczyć z profesjonalnymi tancerzami. Było kolorowo, radośnie i edukacyjnie.
W tym roku przedszkolnym była to ostatnia audycja muzyczna, jednak do współpracy ze szkołą Yamaha na pewno jeszcze powrócimy.
Galeria zdjęć z wydarzenia w linku:
https://photos.app.goo.gl/fGw6QANoEE3G8qLe9

8 maja obchodzony jest Dzień Bibliotekarza. O tym, jak ważna jest rola książki w rozwoju dziecka chyba nie trzeba wspominać. Warto natomiast  korzystać z każdej okazji, która może zachęcić dzieci do sięgania po książki i przyczyni się do rozwoju czytelnictwa. Z okazji Dnia Bibliotekarza nasze przedszkolaki udały się grupami na wycieczkę do Biblioteki Publicznej (filia w Łukawcu), gdzie pani Agnieszka Rogala wprowadziła je w tajniki swojego zawodu. Zapoznała dzieci z zasadami korzystania z księgozbioru i opowiedziała o nowopowstałej wypożyczalni gier planszowych, działającej w ramach biblioteki. Na koniec dzieci dostały piękne zakładki z mandalą do własnoręcznego kolorowania.
Link do galerii z wydarzenia:
https://photos.app.goo.gl/FHjMJPSpCbrvRYBK6