„Sprzątanie Świata” jest międzynarodową kampanią odbywającą się zwykle w trzeci weekend września. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby takie akcje organizować częściej na przykład w środowisku lokalnym. Z taką właśnie inicjatywą wyszli członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Łukawcu i 8 maja zorganizowali sprzątanie terenów naszej wsi. Do akcji promującej proekologiczne postawy przyłączyli się również uczniowie naszej szkoły wraz z Panią Dyrektor. Byli to ochotnicy z klas siódmych, którzy postanowili poświęcić swój wolny czas na posprzątanie terenu wokół szkoły i przedszkola w Łukawcu. Posiadając wiedzę, którą zdobyli na lekcjach dotyczącą między innymi segregacji śmieci i zaopatrzeni w worki do selektywnej zbiórki odpadów, zebrali sporą ilość plastiku, szkła i odpadów innego rodzaju. Smutne jest to jak wiele śmieci ludzie wyrzucają do środowiska naturalnego, jednak optymizmem napawa ekologiczna postawa osób które wzięły udział w akcji, dla których los Ziemi nie pozostaje obojętny.
Pamiętajmy, że los naszej Planety jest w naszych rękach.