W Zespole Szkół w Łukawcu w miesiącu wrześniu podjęto działania edukacyjne, których celem było przedstawienie uczniom historii Rodziny Ulmów i  propagowanie ich chrześcijańskiej postawy w związku z beatyfikacją,  która odbyła się w dniu 10.09.2023r. w Markowej.
Uczniowie poznali historię Ulmów i ich bohaterską postawę w czasie II wojny na lekcjach historii i religii.
Pani Elżbieta Kowalska opiekunka Szkolnego  Koła Caritas przygotowała gazetkę na temat Rodziny Ulmów , ich życia, tragicznej śmierci oraz znaczenia beatyfikacji.
Nauczyciel historii  Pani Ewa Maślanka przygotowała gazetkę pod hasłem „ Błogosławiona Rodzina Ulmów- Samarytanie z Markowej” w oparciu o materiały edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej.
Chętni uczniowie klas V-VIII SP wykonali albumy i prezentacje multimedialne na temat historii Rodziny Ulmów.
26.09.2023r. uczniowie klas VI-VIII SP wzięli udział w wycieczce edukacyjnej do Markowej, gdzie m.in. zwiedzili Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej
im. Rodziny Ulmów.
Koordynatorem działań w szkole była Pani Ewa Maślanka.