"Klimatyczny Zakątek" przy Zespole Szkół w Łukawcu.
Uczniowie Zespołu Szkół w Łukawcu, wraz z opiekunem- Panią Katarzyną Urban wzięli udział w Konkursie dla szkół podstawowych z terenu województwa podkarpackiego, na wykonanie “Klimatycznego Zakątka” na terenie swojej szkoły. Realizację konkursu rozpoczęto od powołania grupy klimatycznej, w skład której weszli chętni uczniowie z klas IV-VIII. W pracach pomagali również rodzice i uczniowie, którzy do grupy nie należeli. Tworzenie “Klimatycznego Zakątka” rozpoczęto pod koniec maja od wyznaczenia miejsca w pobliżu budynku szkoły i domków dla owadów, pod zasiew “Kwietnej łąki”. Z czasem wykonano ogrodzenie z palet, tablicę edukacyjno-informacyjną, ustawiono pojemnik do zbierania wody deszczowej oraz poidełko dla owadów.  Kwietna łąka, w zależności od etapu wzrostu i kwitnienia poszczególnych gatunków roślin, zmieniała barwy. Zadomowiły się tam pszczoły i inne owady zapylające. Podjęte działania miały zdecydowanie pozytywny wpływ na społeczność uczniowską. Uczniowie uczyli się współpracy, brania odpowiedzialności za swoje działania, ale również środowisko naturalne. Wzrosła świadomość ekologiczna uczniów, dotycząca zagrożeń jakie niosą ze sobą zmiany klimatyczne a także motywacja do ochrony bioróżnorodności. Miejsce, które zostało stworzone wspólnymi siłami, będzie przez kolejne lata służyło celom edukacji ekologicznej dzieci i młodzieży.
Efekty pracy naszych uczniów i rodziców można podziwiać na dołączonych zdjęciach, wykonywanych na wszystkich etapach prac oraz filmie prezentującym ostateczny wygląd “Klimatycznego zakątka”.
link do filmu https://youtu.be/tWDTmMmNbm4