Uczniowie klasy 7 i 8 naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym Ministerstwa Finansów pod hasłem: „Finansoaktywni. Misja: Rozumiemy podatki” Jego celem jest rozszerzenie wiedzy o podatkach i ich rodzajach, a także uświadomienie młodzieży, dlaczego warto je płacić i co dzięki nim zyskujemy.
Do akcji zgłosiło się ponad 420 szkół. Najbardziej aktywne województwo w Polsce to podkarpackie, z którego w akcji bierze udział 72 szkoły, wśród nich nasza.
Opiekunem projektu była pani Ewa Maślanka. W pierwszej fazie realizacji projektu zostały przeprowadzone lekcje na temat podatków w oparciu o przesłane nam ciekawe materiały edukacyjne.
Obejrzeliśmy filmik animowany pt. „Czym są podatki”,a następnie pracowaliśmy z kartami pracy. Zastanawialiśmy się nad sensem słów Alberta Einsteina „ Do podatków nie wystarczy umysł matematyka-tutaj potrzebny jest filozof...”
W drugiej fazie projektu w 2-3 osobowych grupach pracowaliśmy nad scenariuszami filmu pt. „Tropem podatków w mojej okolicy”, a następnie takie filmy realizowaliśmy. Najbardziej zaangażowani w pracę były 3 zespoły uczniowskie: Aleksandra Barłoga i Julia Gębska z klasy 7,
Agata Żywiec, Kinga Lubas i Katarzyna Siwa z Kasy 8 oraz Weronika Nowak, Klaudyna Jęczalik i Patrycja Zdun z klasy 8. To ich filmiki zostały wysłane na konkurs finałowy do Warszawy. Filmy te pokazują jakie obszary finansowane z podatków są najważniejsze w najbliższym otoczeniu
uczniów i ich codziennym życiu oraz wskazują, co dodatkowego zyskaliby w swoim otoczeniu, gdyby wszyscy płacili podatki. Realizując program finansoaktywni. pl byliśmy m.in. w Urzędzie Gminy Trzebownisko, gdzie wywiadu na temat podatków udzieliła nam pani Skarbnik-Maria
Gaweł, robiliśmy sondę na temat lokalnego wykorzystania podatków wśród uczniów. Mieli s oni okazję dowiedzieć się, że Ławeczka Niepodległości i nowy most łączący Łukawiec i Wólkę Podleśną powstały także dzięki podatkom. Na temat wykorzystania dodatkowych środków z podatków w naszej szkole wypowiedziała się pani dyrektor Małgorzata Kowal.
Filmy zostały wysłane na konkurs, czekamy na jego rozstrzygnięcie, ale jesteśmy przekonani,że już sam udział w projekcie to nasz sukces. Możemy też śmiało powiedzieć, że dołączyliśmy do grona
FINANSOAKTYWNYCH!