Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie historycznym w ramach projektu "Szkoła młodych patriotów" pod hasłem "HISTORIA POLSKI A PATRIOTYZM".

Cele konkursu:
1. Kształtowanie świadomości i postaw patriotycznych i obywatelskich u dzieci i młodzieży  poprzez upowszechnianie i pogłębianie wiedzy na temat historii Polski.
2. Upowszechnianie wiedzy z zakresu historii i tradycji narodowych Polski,
3. Wzmacnianie poczucia dumy z faktu bycia Polakiem.
4.  Integracja uczniów poszczególnych klas w ramach rywalizacji i współzawodnictwa  międzyklasowego o zwycięstwo w konkursie.

Zasady organizacji konkursu
1. Organizatorem Konkursu Historycznego jest Zespól Szkół w Łukawcu, jest on częścią projektu „Szkoła Młodych Patriotów”.
2. Za organizację konkursu odpowiada pani Ewa Maślanka i pan Rafał Francikowski.
3. Konkurs odbędzie się w dwóch kategoriach wiekowych:
- dla uczniów klas IV – VI SP pod hasłem „Polskie symbole narodowe”,
- dla uczniów klas VII– VIII SP i IIIG  „ Polskie powstania narodowe od XVIII do XX w.”
4. Konkurs odbędzie się 04.06.2019 r. na 6 godzinie lekcyjnej równocześnie we wszystkich klasach.
5. W konkursie biorą udział wszyscy uczniowie poszczególnych klas
w odpowiednich kategoriach wiekowych. Uczestnicy otrzymają do rozwiązania testy:
- klasy IV – VI SP  – 15 pytań,
- klasy VII i VIIISP  i IIIG 20 pytań.
6. Uczestnicy mają 30 minut na rozwiązanie testu.
7. Za każdą poprawną odpowiedź uczestnik otrzyma jeden punkt. Wyniki uczniów całej klasy sumuje się i wylicza średnią sumę punktów dla klasy.
8. W konkursie wygrywa klasa, która zdobyła najwyższa średnią sumę punktów w przeliczeniu na jednego ucznia i ma w związku z tym największą wiedzę historyczną .
9. Klasy, które zwyciężyły w swoich kategoriach wiekowych otrzymują nagrody dyrektora szkoły, wszystkie klasy okolicznościowe dyplomy uczestnictwa.
10. W każdej klasie wyłaniani są również zwycięzcy indywidualni, czyli uczniowie, który zajęli odpowiednio 1, 2, 3 miejsce wg ilości zdobytych punktów. Uczniowie ci otrzymują w nagrodę cząstkową ocenę bardzo dobrą /celującą z historii.
11. Rywalizacja klas w konkursie historycznym będzie również uwzględniona w trwającym konkursie klasowym Samorządu Uczniowskiego. Za zajęte miejsca w konkursie uczniowie otrzymają odpowiednią liczbę punktów:
- I miejsce - 6 punktów,
- II miejsce - 5 punktów,
- III miejsce - 4 punkty,
- IV miejsce - 3 punkty,
- V miejsce - 2 punkty.

12. Uczestnicy konkursu we własnym zakresie zapoznają się z tematyką konkursu oraz pozyskują niezbędne do tematu materiały.
Szczegółowe zagadnienia dla poszczególnych kategorii wiekowych:

- dla uczniów klas IV – VI SP pod hasłem „Polskie symbole narodowe”
a) znajomość symboli narodowych (godło, flaga, hymn),
b) legendy związane z początkami państwa polskiego,
c) informacje o postaciach historycznych związanych z symbolami narodowymi,
d) najważniejsze święta państwowe i narodowe oraz ich znaczenie,
e) stolice państwa polskiego.

a) przyczyny, przebieg i skutki powstania kościuszkowskiego w 1794 r.
b) przyczyny, przebieg i skutki powstania listopadowego 1830 - 1831 r.
c) przyczyny, przebieg i skutki powstania styczniowego 1863 - 1864 r.
d) przyczyny, przebieg i skutki powstania wielkopolskiego 1918 – 1919 r.
e) przyczyny, przebieg i skutki powstania warszawskiego w 1944 r.

13. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone do 11czerwca 2019 r. i opublikowane na stronie internetowej szkoły, oraz przesłane organizatorom konkursu „Szkoła Młodych Patriotów” .

14. Biorąc udział w konkursie, Uczestnik wyraża zgodę na przetwarzanie przez Organizatora jego danych osobowych dla celów związanych
z wykonywaniem zobowiązań wynikających z konkursu. Zasady udziału w konkursie określa niniejszy Regulamin. Zgłoszenie się do konkursu jest jednoznaczne z akceptacją niniejszego Regulaminu.