„Czym skorupka za młodu nasiąknie….” -  11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości jest jedną z doskonałych okazji, aby od najmłodszych lat uczyć dzieci patriotycznej postawy prawdziwego Polaka. Podobnie, jak edukacyjne programy typu „Szkoła pamięta”, w którym Zespół Szkół w Łukawcu bierze udział w bieżącym roku szkolnym. W działaniach rozbudzających zamiłowanie zarówno do własnego kraju, jak i małej łukawskiej Ojczyzny wzięły udział również nasze przedszkolaki.
Jednym z takich działań była wycieczka piesza po Łukawcu, której celem było odwiedzenie miejsc o charakterze historyczno – patriotycznym. Dzieciaki poznały historię stojącego obok szkoły pomnika, upamiętniającego dzielnych Łukawian: bohaterskich żołnierzy i cywili, poległych podczas II wojny światowej. Z kolei pod monumentem z popiersiem księdza Stanisława Stojałowskiego zapoznały się z sylwetką tego wspaniałego działacza, zasłużonego dla edukacji. Przewodnikiem wycieczki była Pani Agnieszka Rogala, która opowiedziała nam również o lokalnych postaciach, zasłużonych dla wsi – Józefie Gawle, którego imieniem nazwano miejscowe rondo (będące punktem zwrotnym naszej wycieczki) oraz kronikarzu Bronisławie Pokrzywie.
Kolejnym działaniem w ramach budowania postawy patriotycznej było uczczenie w przedszkolu Narodowego Święta Niepodległości. W ramach jego obchodów, wszystkie grupy poznały lub utrwaliły symbole narodowe i wykonały tematyczne prace plastyczne. O godz. 11.00 dzieciaki włączyły się w akcję „Przedszkole do hymnu”, odśpiewując Mazurek Dąbrowskiego. Grupa Ważek pod opieką pani Barbary Płonki - Kloc przygotowała dla kolegów program artystyczny o tematyce niepodległościowej, przybliżający historię rozbiorów, walki Polaków, w tym postać marszałka Józefa Piłsudskiego. Obok pięknych pieśni tradycyjnych i wierszy, atutem programu był układ taneczny, w metaforyczny sposób ukazujący utratę i odzyskanie niepodległości, w którym dzieci zaprezentowały się w pięknych strojach, przygotowanych z pomocą niezastąpionej Pani Małgorzaty Kasiak.
Wszystkie grupy przedszkolne udały się także tego dnia pod pomnik poległych w II wojnie światowej, gdzie oddały hołd lokalnym bohaterom i ofiarom.