Ułatwienia dostępu

  • Logo

W bieżącym roku - 2021 - obchodzimy 10. edycję Narodowego Czytania,w ramach którego Para Prezydencka zaprasza wszystkich Polaków do wspólnego czytania.
W tegorocznej, jubileuszowej edycji, czytamy jeden z najwspanialszych utworów Gabrieli Zapolskiej -,, Moralność Pani Dulskiej’’.
Kim była autorka dramatu?
Gabriela Zapolska urodziła się w 1857 roku, w rodzinie zamożnych ziemian wołyńskich. Do 13. roku życia kształciła się w domu, w otoczeniu guwernantek. Później uczyła się na pensjach we Lwowie. W tamtym okresie rozpoczęła się również największa pasja życia dramatopisarki – aktorstwo i teatr. To trudne, nie zapewniające stałych dochodów materialnych życie, przyczyniło się do narodzin Zapolskiej jako pisarki. Powstają wówczas jej najbardziej znane utwory, jak: ,,Tresowane dusze’’, ,,Życie na żart’’, ,,Jesiennym wieczorem’’, ,,Nieporozumienie’’ i wreszcie – w 1909 roku - ,,Moralność pani Dulskiej’’.
Ostatnie lata swojego życia spędziła Zapolska we Lwowie, gdzie zmarła 17 grudnia 1921 roku. Została pochowana na Cmentarzu Łyczakowskim.
Dramat -  ,,Moralność pani Dulskiej’’- jak twierdziła sama Gabriela Zapolska, jest ,,tragedią ludzi głupich’’, ponieważ demaskuje i ośmiesza obłudę moralną środowiska mieszczańskiego dziewiętnastowiecznej Polski. Do dnia dzisiejszego pojęcie ,,dulszczyzna’’ – nawiązujące właśnie do dramatu ,,Moralność pani Dulskiej’’ – oznacza człowieka, charakteryzującego się postawą podwójnej moralności.
W naszej szkole również nie zapomnieliśmy o wartościach, jakie niesie ze sobą dramat Gabrieli Zapolskiej. W znakomitej interpretacji tekstu, na szkolnej scenie zaprezentowali się uczniowie klasy VIII, Dyrekcja szkoły oraz zaproszeni goście.
Widzowie ….. – mamy nadzieję, że świetnie się bawili.
Zatem – do zobaczenia w 2022 roku - w kolejnej edycji Narodowego Czytania!!!