W bieżącym roku - 2022 - obchodzimy 11. edycję Narodowego Czytania, która to edycja odbywa się w Roku Romantyzmu Polskiego ustanowionego przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej z okazji obchodzonego w 2022 roku dwóchsetlecia pierwszego wydania „Ballad i romansów”.
Utwory te zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu Poezyj Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia. To zbiór nowatorski i oryginalny, a jednocześnie ujmujący naturalnością stylu i prostotą języka. Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie wybitnego autora, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności. Zbiór ten stał się literackim wydarzeniem, wzbudzając wielki entuzjazm wśród miłośników literatury narodowej. Do dziś wiersze tego cyklu są niezwykle popularne, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego.
Podobnie jak w ubiegłych latach Narodowe Czytanie jest organizowane w wielu polskich miastach i licznych mniejszych miejscowościach. Również w naszej szkole wydarzenie to stało się ważnym elementem tradycji szkolnej. W bieżącym roku na scenie zaprezentowali się uczniowie klas V – VIII. Jako pierwsi swój występ przygotowali Maja i Filip  przedstawiając balladę ,,Pani Twardowska’’. Następnie uczennice klasy VI a – Natalka, Ania, Zuzia, Natalka oraz Łucja odczytały balladę ,,Powrót taty’’. Jako kolejni zaprezentowali się Julia i Filip w przepięknej balladzie ,,Romantyczność’’. Uczniowie klasy VIII – Nikola, Ksawier oraz Dawid zademonstrowali wspaniałą interpretację ballady ,,Świtezianka’’. Na zakończenie prowadząca – Julka - na szkolną scenę zaprosiła Panie Dyrektor, które mistrzowsko odczytały balladę ,,Pani Twardowska’’.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom Narodowego Czytania 2022 roku i… zapraszamy na kolejne spotkanie za rok !!!!!