Listopad to miesiąc, w którym obchodzimy nasze Narodowe Święto. W tym roku była to 101. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. 123 lata czekaliśmy na wolność i suwerenność naszego kraju. Skończył się czas zaborów i niewoli okupionej cierpieniem oraz walką Polaków.
Z tej okazji 6 listopada w Zespole Szkół w Łukawcu odbyła się akademia przygotowana przez panią Krystynę Wójcik, panią Agatę Plizgę i pana Tomasza Piwowara upamiętniająca lata niewoli narodu polskiego i jego dążenie do odzyskania niepodległości.
Ósmego listopada o godzinie 11.11 cała społeczność uczniowska zgromadziła się, by wspólnie odśpiewać 4 zwrotki hymnu narodowego w ramach akcji „Do Hymnu” zainicjowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Kolejna część obchodów Dnia Niepodległości odbyła się 10 listopada. Rozpoczęta została uroczystą Mszą Świętą w intencji Ojczyzny,
a następnie odbyło się złożenie kwiatów pod pomnikiem bohaterów Łukawca walczących o wolność ojczyzny oraz uroczyste odśpiewanie hymnu państwowego. Delegacja Samorządu Uczniowskiego pod opieką pani Doroty Pudło złożyła wiązankę kwiatów i znicze pod pomnikiem.
Następnie uczniowie zaprezentowali program artystyczny o charakterze patriotycznym. Został on zainaugurowany przez panią Dyrektor Małgorzatę Kowal, która powitała obecnych na akademii zaproszonych gości:
- Księdza prałata Jana Szczupaka,
- Księdza Marka Chorzępę – proboszcza Parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Łukawcu,
- Wójta Gminy Trzebownisko – pana Lesława Kuźniara wraz z małżonką,
- Panią Przewodniczącą Rady Gminy –  Bernadettę Świątek,
- Radnych Gminy Trzebownisko – pana Janusza  Konia i pana Mieczysława Koguta,
- Panią Wicedyrektor Zespołu Szkół w Łukawcu – Katarzynę Słuja,
- Przewodniczącą Rady Rodziców – panią Monikę Gunia,
- Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury pana Wiesława Sierżęgę,
– Pracownika Gminnej Biblioteki Publicznej w Łukawcu – panią Agnieszkę Rogalę,
- Sołtysa Łukawca – pana Mariusza Więcek
- Przedstawicieli Ochotniczej Straży Pożarnej w Łukawcu
- Przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich w Łukawcu
- przedstawicieli Łukawieckiego Klubu Sportowego,
- Zespół Pieśni „Łukawianie”.
Program słowno – muzyczny zaprezentowany przez uczniów klas: V, VIa, VIIb, VIII i chór szkolny przypomniał dramatyczny okres walk o niepodległość naszej Ojczyzny. Uświadomił, że wolność to wartość, którą powinniśmy zawsze cenić, a naszą postawą winniśmy wskazywać na to, jak ważne dla nas jest dobro naszej Ojczyzny.
Na zakończenie uroczystości upamiętniającej rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę  Zespół Śpiewaczy „Łukawianie” zaprezentował wzruszający koncert pieśni i piosenek żołnierskich obrazujących codzienne życie legionistów podczas zmagań wojennych.
Znane i bliskie sercu słowa utworów poruszyły słuchaczy i pozwoliły wywołać atmosferę nostalgii i wzruszenia.