3 grudnia 2022 roku  grupa uczniów naszej szkoły, pod opieką pani Lidii Ludorowskiej wybrała się na kolejny już  rajd na Pogórze Ciężkowickie. Tym razem dołączyliśmy do uczniów ze szkół w Zaczerniu i w Budach Głogowskich. Naszą wyprawę rozpoczęliśmy wczesnym rankiem od przejazdu autokarem na trasie Rzeszów- Jasło – Lipnica Dolna. W Lipnicy Dolnej rozpoczęliśmy naszą pieszą wycieczkę na trasie  Lipnica Dolna- Liwocz-Czermna. Liwocz (562 m.n.p.m.) to najwyższe wzniesienie Pogórza Ciężkowickiego, które leży na pograniczu województw podkarpackiego i małopolskiego. Góra i jej okolice są pełne atrakcji. Na szczycie wznosi się wysoka platforma widokowa. Widać z niej całe pogórze, płynącą niżej Wisłokę, pobliskie Jasło, ale też Beskidy, a przy dobrej pogodzie nawet Tatry. Powyżej platformy wznosi się  kilkunastometrowej wysokości krzyż, widoczny nawet z innej wieży widokowej, mieszczącej się w położonym kilkanaście kilometrów dalej skansenie Karpacka Troja. Z górą Liwocz wiąże się kilka legend. To tu miało się mieścić wyjście z tunelu, którym z Biecza, oddalonego o ok. 20 km, uciekała przed Tatarami  królowa Jadwiga. Tutaj też mieściło się miasto, które zapadło się pod ziemię za karę, że jego mieszkańcy bardziej dbali o swoje bogactwo niż kościół. I gdzieś pod ziemią śpi podobno wojsko, które powstanie w chwili zagrożenia. Podczas naszej wyprawy towarzyszyła nam chłodna ale słoneczna aura. Po zejściu z góry Liwocz przeszliśmy do miejscowości Czermna, gdzie zwiedziliśmy zabytkowy kościół pw. św. Marcina z  1520 roku, o konstrukcji zrębowej. W jego wnętrzu znajduje się 5 ołtarzy, późnobarokowa ambona z XVIII w., chrzcielnica kamienna z XVI w. i organy ośmiogłosowe z 1897 roku. Kościół należy do Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce. Ostatnim punktem naszej wycieczki był drewniany barokowy kościół św. Stanisława Biskupa w Jodłowej z 1670 roku znajdujący się na Szlaku Architektury Drewnianej na Podkarpaciu. Duże wrażenie robi bogato zdobiony  późnobarokowy ołtarz z XVIII w. z wizerunkiem św. Stanisława. Podczas naszego rajdu po raz kolejny  przekonaliśmy się, że ruch na świeżym powietrzu to naprawdę doskonała forma spędzania wolnego czasu. Jednocześnie poznaliśmy nowe, malownicze zakątki naszego kraju.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii !!!