W dniu 30  kwietnia 2022 roku uczniowie naszej szkoły z kl. IV-VII pod opieką pani Lidii Ludorowskiej wzięli udział w rajdzie PTTK  na trasie Duszatyn–Jeziorka Duszatyńskie(600 m) – Chryszczata (997m) m – Duszatyn. Wyruszyliśmy autokarem w stronę Sanoka. Pierwszym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie ruin Klasztoru O.O. Karmelitów Bosych w Zagórzu, które usytuowane są na malowniczym wzgórzu, z trzech stron otoczonym wodami rzeki Osławy.  Karmel zagórski był  fortyfikacją obronną,  został zbudowany  na początku XVIII wieku i oddany zakonowi Karmelitów bosych przez Jana Franciszka Stadnickiego. Następnie autokarem udaliśmy się do miejscowości Duszatyn (k. Komańczy), skąd rozpoczęliśmy naszą pieszą wyprawę. W górach pogoda tego dnia dopisała i przywitała nas wręcz letnia, słoneczna  aura.
Wędrując po leśnym szlaku, mogliśmy podziwiać piękno przyrody  i chociaż na trasie nie brakowało przeszkód w postaci strumyków górskich i błota, humory wszystkim dopisywały. Jeziorka Duszatyńskie są wyjątkowe nie tylko ze względu na nietypowe położenie oraz urokliwość, tego oddalonego od cywilizacji zakątka. Ponad 100-letnie zbiorniki, są największymi jeziorkami osuwiskowymi w Polsce, ponadto samo osuwisko jest uważane za największe w Karpatach Polskich, pod względem przemieszczonego materiału (ok. 12 mln  m sześc.).  Chryszczata  to szczyt w paśmie Wołosania,  stoi na nim betonowa wieża geodezyjna z czasów zaborów. Nazwa Chryszczata wywodzi się od łemkowskiej nazwy rośliny chreszczate zilie (czworolist pospolity) lub od skrzyżowania dróg (ukr. chrest – krzyż). Cała trasa liczyła ok. 12 km, chwilami podejścia były bardzo strome, to jednak nie zniechęciło uczestników rajdu.
Wszyscy wróciliśmy bardzo zmęczeni, ale zadowoleni i pełni  niezapomnianych wrażeń.

Zapraszamy do galerii zdjęć!