W ciągu ostatnich 2 miesięcy, uczniowie należący do Klubu Młodego Odkrywcy “Neuronki”, pod opieką P. Katarzyny Urban realizowali zagadnienia III i IV etapu Programu Edukacyjnego “Być jak Ignacy”.
Etap III dotyczył zagadnień z Astronomii i Układu Słonecznego. Na spotkaniu uczniowie poznali postać Mikołaja Kopernika, najważniejsze fakty z jego życia oraz osiągnięcia i dzieła. Zdobyli elementarną wiedzę z zakresu pojęć z dziedziny astronomii oraz poznali wiele ciekawostek dotyczących planet Układu Słonecznego. Próbowali zrobić swój własny gwiazdozbiór, a nawet zamknęli kosmos w słoiku. Rozwijając kreatywność i jednocześnie zdolności plastyczne, przygotowali wybrane przez siebie ciała niebieskie używając techniki maskowania i malowania gąbką i farbami akrylowymi.
Etap IV nosił tytuł: “Kryptologia, szyfry i matematyka w życiu codziennym”. Na spotkaniu uczniowie zostali wprowadzeni w świat szyfrów i zapoznani z postaciami trzech wybitnych, poznańskich kryptologów, którzy złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej-Enigmy. Należeli do nich: Henryk Zygalski, Jerzy Różycki, Marian Rejewski. Na zajęciach klubowicze mogli wcielić się w postać asów wywiadu, których zadaniem było odszyfrowanie lub zaszyfrowanie zagadek z wykorzystaniem różnego rodzaju szyfrów, między innymi Szyfru Polibiusza. Uczestnikom zajęć przekazano również wiele cennych wskazówek dotyczących zasad tworzenia bezpiecznych haseł w Internecie. W dzisiejszych czasach to bardzo ważna umiejętność, która uchronić nas może przed utratą danych, kont, czy pieniędzy. Uczniowie sami próbowali tworzyć takie hasła a następnie sprawdzać ich siłę na specjalnej stronie www, do tego przeznaczonej.