W ciągu ostatnich 2 miesięcy, uczniowie należący do Klubu Młodego Odkrywcy “ Neuronki”, pod opieką P. Katarzyny Urban realizowali zagadnienia kolejnych etapów Programu Edukacyjnego “ Być jak Ignacy”.
Dowiedzieli się między innymi jakie siły fizyczne działają w przyrodzie i sprawdzili doświadczalnie efekty działania niektórych z nich. Zrozumieli czym jest grawitacja i jak działa na różne przedmioty. Wykonując proste a zarazem efektowne doświadczenia próbowali znaleźć środek ciężkości różnych ciał. Dowiedzieli się również czym jest i gdzie może powstać stan nieważkości oraz zbudowali własny model poduszkowca z płyty CD aby zrozumieć działanie siły tarcia.
Na zajęciach dotyczących komunikacji, poznali zasady skutecznego porozumiewania się. Poznali podstawowe zwroty w języku migowym oraz próbowali rozszyfrować litery napisane pismem Braille'a.
Z kolei na spotkaniu dotyczącym wzroku, światła i złudzeń optycznych dowiedzieli się:
- jak zbudowane jest ludzkie oko i jak działa,
- czy zwierzęta widzą tak samo jak ludzie,
- czym jest światło, jak i gdzie powstają kolory,
- czym jest złudzenie optyczne i jakie są jego rodzaje.
Na zajęciach klubowicze wykonywali doświadczenia potwierdzające zjawisko odbicia i załamania światła oraz próbowali stworzyć własne prace plastyczne z wykorzystaniem zjawiska złudzeń optycznych.