W listopadzie 2022r. uczniowie klas V- VIII  Zespołu Szkół w Łukawcu kolejny już raz wzięli  aktywny udział w  akcji „BohaterON. Włącz historię!”  Jest to ogólnopolska kampania  o tematyce historycznej, mająca na celu upamiętnienie
i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku.
Projekt cieszył się w zainteresowaniem uczniów, którzy najpierw wzięli  udział w zajęciach edukacyjnych opracowanych na podstawie scenariuszy  przygotowanych przez organizatorów, zapoznali się z filmami edukacyjnymi dotyczącymi Powstania Warszawskiego , posłuchali  fragmentów koncertu „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”, a następnie zgodnie z przesłaniem akcji  pokazali, że pamiętają o Powstańcach i są dumni z ich bohaterskiej  postawy. 23 uczniów naszej szkoły  na portalu „Dumni z Powstańców” , nowym wirtualnym miejscu pamięci o Powstańcach i Powstaniu Warszawskim, wpisało osobiste życzenia i podziękowania dla Powstańców. Pojawiły się  wzruszające życzenia pisane,  tak jak w czasach powstańczej poczty- z użyciem tylko 25 słów. Były życzenia recytowane, nagrane na tle biało-czerwonej flagi i powstańczych symboli oraz wykonanych samodzielnie plakatów o tematyce powstańczej, a nawet życzenia wyrażone śpiewem powstańczych piosenek.
Akcja wpisała się w patriotyczne działania podejmowane cyklicznie w naszej szkole. Była lekcją współczesnego patriotyzmu, przykładem edukacji historycznej, która bazując na historiach Powstańców, wzmacnia poczucie tożsamości narodowej młodych Polaków, oraz pozwala budować ich wrażliwość społeczną.
W naszej szkole chcemy tworzyć wspólnotę pamiętającą o historii Polski i jej bohaterach. Pokazaliśmy, że jesteśmy dumni z Powstańców !
Życzenia i podziękowania dla Powstańców od uczniów Zespołu Szkół w Łukawcu można zobaczyć  na stronie  https://dumnizpowstancow.pl/mapa wpisując w wyszukiwarkę nazwę Łukawiec.