„Maj – rocznica pięknych myśli.
Maj – rocznica pięknych serc.
Tym, co dawno przeminęli,
Hołd składają ci, co przyszli.”

Dnia 28 kwietnia 2023r. r. w naszej szkole świętowaliśmy 232 rocznicę uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja. Z tej okazji odbyła się uroczysta akademia.
Po powitaniu wszystkich zebranych przez panią Dyrektor został odśpiewany hymn narodowy, a następnie zaprezentowany montaż słowno – muzyczny, którego mottem przewodnim było hasło: „Witaj Majowa Jutrzenko”. Przypomniane zostały okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 Maja i jej znaczenie w historii Polski.
Uczestnicząc w akademii, oddaliśmy hołd wszystkich Polakom, którzy współtworzyli Konstytucję Trzeciego Maja. Jej uchwalenie uważa się za jedno z najważniejszych i przełomowych wydarzeń w historii Państwa Polskiego. Mimo późniejszych rozbiorów, dokument ten pomagał kolejnym pokoleniom podtrzymywać dążenia niepodległościowe.
W inscenizacji wzięli udział przedstawiciele klas: VII, VI, Vb, Va pod opieką pani Krystyny Wójcik, pani Ewy Maślanki, pani Agaty Plizgi. Oprawę muzyczną wraz z uczniami należącymi do chóru przygotował pan Tomasz Piwowar.
Najmłodsi wychowankowie Zespołu Szkół w Łukawcu, czyli nasze przedszkolaki również aktywnie włączyły się w uczestnictwo w uroczystości. Najpierw z odpowiednią postawą dzieci odśpiewały hymn państwowy. W trakcie występu z uwagą słuchały starszych kolegów, zaś podczas utworów muzycznych radośnie wymachiwały flagami. Dodatkowo na tablicach w korytarzu przedszkolnym zostały wyeksponowane prace dzieci, przedstawiające wykonane różnymi technikami symbole narodowe.
Po zakończeniu przedstawienia głos zabrała pani Dyrektor. Wyraziła swój podziw dla talentów młodych aktorów i ich zaangażowania w przygotowanie uroczystości z okazji tak ważnego święta narodowego. Podziękowała również wszystkim, którzy pomogli w organizacji przedstawienia.
Była to cenna lekcji historii i patriotyzmu.

Galeria zdjęć: