Ułatwienia dostępu

  • Logo

Nasza szkoła już kolejny raz włączyła się aktywnie w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”. Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.
Najbliższe dni to czas , kiedy w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Porządkujemy groby i zapalamy znicze. Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku  dla ich życia i dokonań.
Kulminację aktywności związanych z akcją  Ministerstwa Edukacji  Narodowej  zaplanowano na 28 października 2022 r. – ostatni piątek, aby w ten sposób nawiązać do polskiej tradycji świąt zadusznych.
Uczniowie naszej szkoły właśnie w tym dniu udali się pod  Pomnik upamiętniający mieszkańców Łukawca, którzy zasłużyli się w walce o wolną Ojczyznę w XX w. Jest to dla naszej społeczności szkolnej miejsce szczególne, gdzie od 2018r. w symboliczny sposób oddajemy hołd tym, którzy za Ojczyznę walczyli i oddali swoje życie. Pokazujemy, że pamiętamy i pamiętać będziemy, uznając to za nasz obowiązek. Uczniowie klasy VIII  zapalili  symboliczne znicze pamięci, a potem przy  Ławeczce Niepodległości posłuchali opowieści o zasługach tych mieszkańców Łukawca, którzy imiennie zostali na Pomniku upamiętnieni. Udział w tej nietypowej lekcji historii był kontynuacją zajęć z poprzedniego tygodnia, kiedy to uczniowie naszej szkoły z klas VI—VIII mieli zajęcia z historykiem z Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie- Panem Zenonem Fajgierem.  Przybliżył on uczniom postać lokalnego bohatera- Leopolda Lisa-Kuli , który jako legionista walczył o niepodległość Polski i za nią oddał swoje młode życie.
Zgodnie z naszą tradycją będziemy kontynuować szkolne działania w ramach akcji „Szkoła Pamięta” także przed Świętem Niepodległości, aby dać świadectwo naszej pamięci i dumy z tych, którzy  kiedyś oddawali życie także za to, by nasze pokolenie mogło żyć w wolnej Polsce.