W dniu 10.11.2021r. uroczyście obchodziliśmy w naszej szkole 103 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie wszystkich klas I-VIII SP wraz ze swoimi wychowawcami oraz Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „SZKOŁA PAMIĘTA”.
Uczciliśmy pamięć tych wszystkich, którzy zasłużyli się w walce o niepodległą Polskę. Udaliśmy się pod Pomnik mieszkańców Łukawca, którzy walczyli
o wolną Ojczyznę w XX w.  Uczniowie zapalili symboliczne znicze, przystanęli na chwilę zadumy przy Ławeczce Niepodległości. Trzymając w ręku
biało-czerwoną flagę, mieli okazję pomyśleć o tym, czym jest niepodległość i ile zawdzięczają tym Polakom, którzy za wolną Polskę oddawali swoje życie. Każda klasa wykonała pod Pomnikiem okolicznościowe zdjęcia, które można obejrzeć w galerii zdjęć.
Wzięliśmy również udział w ogólnopolskiej akcji „SZKOŁA DO HYMNU!”. W tym roku nie mogliśmy wykonać hymnu wszyscy razem, wspólnie na sali gimnastycznej. Symbolicznie więc Mazurek Dąbrowskiego został odśpiewany przez uczniów pod Pomnikiem przy Ławeczce Niepodległości.
Wieczorem wzięliśmy udział w uroczystej Mszy Świętej za Ojczyznę, która została odprawiona w parafii pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego w Łukawcu przez Księdza Proboszcza Marka Chorzępę. Mieliśmy także okazję wysłuchać w Kościele koncertu pieśni niepodległościowych w wykonaniu zespołu Łukawianie.
Następnie przedstawiciele SU wraz z Panią Dyrektor Małgorzatą Kowal i Panią Wicedyrektor Katarzyną Słują, wzięli udział w uroczystościach pod Pomnikiem, gdzie w imieniu całej społeczności uczniowskiej złożyli kwiaty i zapalili znicze.