W dniach 15-16 czerwca  klasy V -VIII naszej szkoły wzięły udział  w dwudniowej wycieczce do Warszawy współfinansowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach programu „Poznaj Polskę”.  Wyruszyliśmy w czwartek skoro świt wiedząc, że czeka nas długa podróż i intensywny program zwiedzania. Warszawa przywitała nas piękną, letnią  aurą.  Zwiedzanie stolicy rozpoczęliśmy od Łazienek Królewskich,letniej rezydencji ostatniego króla Polski- Stanisława Augusta Poniatowskiego. Nazwa pochodzi od XVII – wiecznej łaźni polskiego szlachcica przebudowanej w XVIII na pałac. Na naszej trasie znalazły się m. in.: Belweder, którego najsłynniejszym gospodarzem był Marszałek Józef Piłsudski, pomnik Fryderyka Chopina,Stara Pomarańczarnia, Teatr na Wyspie,  Pałac Myślewickii Biały Domek. Kolejnym punktem naszej wyprawy był spacer po Starym Mieście, gdzie podziwialiśmy Zamek Królewski, Katedrę Św. Jana, Kościół Jezuitów i Kolumnę Zygmunta III Wazy, który w XVI wieku przeniósł stolicę Polski z Krakowa do Warszawy. Mogliśmy się przejechać pierwszymi w Polsce ruchomymi schodami, które łączą  trasą W- Z z Placem Zamkowym. Na Rynku Starego Miasta obok pomnika Syrenki mieliśmy czas na zakup pamiątek i zdjęcia jednego z najbardziej urokliwych placów Warszawy. Powstał on na przełomie XIII i XIV wieku, organizowano tu jarmarki, uroczystości, a także wykonywano wyroki na skazańcach. Na Krakowskim  Przedmieściu podziwialiśmy Kościół p.w. Św. Anny, Pałac Prezydencki oraz Plac Piłsudskiego z Grobem Nieznanego Żołnierza, gdzie obserwowaliśmy zmianę warty. Kolejnym, ale nie ostatnim punktem naszego programu był cmentarz wyznaniowy na Powązkach. Spacerując po nim rozmyślaliśmy nad losem poległych żołnierzy i uczestników powstania. Wstrząsnęły nami groby Alka, Rudego i Zośki, którzy niewiele od nas starsi oddali życie za naszą ojczyznę. Dotarliśmy również na Cmentarz Powstańców Warszawy na Woli, gdzie spoczywa ok. 104  tysiące poległych i pomordowanych żołnierzy Armii Krajowej i cywilów Powstania Warszawskiego. Pod Pomnikiem „Polegli – Niepokonani” zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie. Po całym dniu intensywnych wrażeń mieliśmy chwilę na odpoczynek   w Złotych Tarasach, gdzie każdy znalazł coś dla siebie.
Mocno oczekiwany drugi dzień wycieczki przyniósł nam kolejne atrakcje. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik. Mogliśmy  uczestniczyć tu w żywych  lekcjach z dziedziny biologii, fizyki, mechaniki, robotyki i techniki. Każdy z nas mógł przeprowadzać eksperymenty, doświadczyć jak działa na nas iluzja, jak pracują ludzkie stawy i kości, dlaczego pewne zjawiska mają miejsce w przyrodzie. Dzięki tej wizycie wzbogaciliśmy naszą  wiedzę i umiejętności  i mogliśmy je zastosować w praktyce.Nieopodal  Centrum Nauki Kopernika znajduje się pomnik Syrenki z roztaczającym się pięknym widokiem na most Świętokrzyski oraz Stadion Narodowy. Spędziliśmy tu miłe chwile robiąc pamiątkowe zdjęcia. Kolejną atrakcją była przejażdżka metrem, a następnie wizyta w Pałacu Kultury i Nauki, gdzie z XXX piętra mogliśmy podziwiać panoramę Warszawy.
Wycieczka do stolicy była ciekawa lekcją historii, kultury i sztuki. Zobaczyliśmy wiele interesujących miejsc, utwierdziliśmy się w przekonaniu, że Warszawa to europejskie miasto z bardzo bogatą historią, tradycją i kulturą. Pomimo zmęczenia oraz oszołomienia natłokiem wrażeń byliśmy zadowoleni, a jednocześnie smutni, że dwa  dni w Warszawie tak szybko minęły.
Opiekę nad uczniami sprawowali nauczyciele: Pani Lidia Ludorowska, Pani Dorota Pudło, Pani Katarzyna Urban i Pan Wojciech Hałucha.