Ułatwienia dostępu

  • Logo

26 września w Wyższej Szkole Prawa i Administracji w Rzeszowie odbył się X Kongres Mediatorów Szkolnych i Rówieśniczych pod hasłem przewodnim „Mediacje szkolne i rówieśnicze skutecznym sposobem rozwiązywania szkolnych konfliktów”. Ideą kongresu, w którym wzięło udział blisko 500 uczestników była popularyzacja mediacji. Również wybrani mediatorzy z naszej szkoły: Sonia Tomaka, Oliwia Pasek, Nikola Gaweł, Michalina Gunia i Aleksander Grabowski pod opieką p. Izabeli Kocurek uczestniczyli w tymże wydarzeniu.
Kongres otworzyła Podkarpacka Kurator Oświaty Dorota Nowak – Maluchnik. Podkreślała, że celem mediacji nie jest ustalenie kto ma rację, ale wypracowanie porozumienia. Wśród zaproszonych gości była Minister Oświaty Barbara Nowacka, która zapraszała do zakładania Szkolnych Klubów Mediatorów, „bo – jak powiedziała – wiele problemów można byłoby rozwiązać, gdyby tylko słyszeć drugiego człowieka”. Przypominała o kluczowych kompetencjach: kompetencji dialogu, słuchania i mediacji. Sędzia Rzeszowski Barbara Kłędowska zwróciła uwagę na fakt, że mediacje uczą szacunku dla innych. W programie dla młodzieży był m.in. wykład prof. dr hab. Zbigniewa Ćwiąkalskiego, symulacja mediacji przygotowana przez uczniów, quiz wiedzy o mediacjach  z udziałem drużyn – Szkolnych Klubów Mediatorów Rówieśniczych, zajęcia integracyjne i taneczne oraz warsztaty dla młodzieży z zakresu mediacji rówieśniczych. Lucyna Małek – Adamiak – Starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Rzeszowie podczas swojego wykładu przytoczyła słowa Dalajlamy: „Gdyby każdego 8 – latka nauczyć mediacji, świat uwolniłby się od przemocy”.
Dzięki takim przedsięwzięciom jak to młodzi ludzie poznają skuteczne metody rozwiązywania szkolnych konfliktów, uczą się empatii, słuchania, dialogu oraz mediacji. 
Podkarpacka Kurator Oświaty Dorota Nowak – Maluchnik podsumowała wydarzenie słowami: „Nie ważne czy będziemy czynnymi mediatorami, ważne żebyśmy umieli słuchać i rozmawiać”.

Galeria