W minionym roku szkolnym - 2021/21 dwie z grup przedszkolnych – „Ważki” i „Motylki” uczestniczyły w międzynarodowym programie promocji zdrowia psychicznego „Przyjaciele Zippiego”. Jest to program, który kształtuje i rozwija umiejętności psychospołeczne u małych dzieci w wieku 5-8 lat. Uczy różnych sposobów radzenia sobie z trudnościami i wykorzystywania nabytych umiejętności w codziennym życiu oraz doskonali relacje dzieci z innymi ludźmi. Nie koncentruje się on na dzieciach z konkretnymi problemami czy trudnościami, ale promuje zdrowie emocjonalne wszystkich małych dzieci. Maskotką programu był patyczak Zippi, uszyty przez panią Małgorzatę Kasiak. Zajęcia prowadziły po odpowiednim przeszkoleniu nauczycielki przedszkola Barbara Płonka – Kloc w grupie „Ważek” i Agnieszka Stróż w grupie „Motylków”. Dzieci od pierwszego spotkania polubiły zielonego stwora, który w zdecydowany sposób ośmielał ich do uczestnictwa w zajęciach. Dzięki uprzejmości nauczycielki Zespołu Szkół w Łukawcu – pani Katarzyny Kamińskiej Kazak miały również okazję przeżyć spotkanie z żywym patyczakiem, które dostarczyło dzieciom niezapomnianych wrażeń (nie każdy ma na co dzień możliwość potrzymania patyczaka na ręce… ;-) W ramach programu poruszone zostały różne tematy, związane z radzeniem sobie z trudnościami, czy wyrażaniem emocji, miedzy innymi: mówienie o emocjach, wyrażanie złości w sposób akceptowalny społecznie, zdobywanie i podtrzymywanie przyjaźni, radzenie sobie ze zmianami i stratami i inne. Powitalna piosenka, rozpoczynająca każde zajęcia szybko stała się przebojem w naszym przedszkolu, który dzieciaki eksperymentalnie śpiewały na różne sposoby (głośno, cicho, wolno, szybko…). Roczna przygoda z Zippim zakończyła się uroczystym rozdaniem dyplomów, które zostały wręczone uczestnikom przez panią Dyrektor – relacja w linku poniżej: