ZDROWE KANAPKI

Dzieci z grupy „Liski”  podjęły wyzwanie pod hasłem „Robimy zdrowe kanapki”. Przedszkolaki poznały korzyści wynikające ze spożywania drugiego śniadania, dowiedziały się, jak ważna jest zbilansowana dieta, bogata w produkty zbożowe. Nazywały kolory i kształty warzyw, z których można zrobić smaczne i zdrowe kanapki, poznawały warzywa: wąchały, dotykały i próbowały składniki. Dzieci samodzielnie smarowały pieczywo masłem, a następnie układały na kromkach wybrane przez siebie produkty.  Następnie odbyła się degustacja kanapek. Okazało się, że naszym dzieciom najlepiej smakowały te zrobione własnoręcznie, które wyglądały pięknie i kolorowo. Nawet największe niejadki zjadły swoje porcje z wielkim apetytem.
Było bardzo, bardzo zdrowo, kolorowo, ale przede wszystkim smacznie!

SZWEDZKI STÓŁ

Panie kucharki przygotowały dla naszych przedszkolaków śniadanie – niespodziankę. Na talerzach zagościły pięknie ułożone i udekorowane świeże warzywa, twarożek, jajko, szynka, serek żółty oraz pasta. Każde dziecko samodzielnie komponowało i z apetytem zajadało własną kolorową kanapeczkę, starając się wybrać jak najwięcej dodatków. W tym dniu w sposób szczególny promuje się w przedszkolu dobre nawyki żywieniowe, a zwłaszcza systematyczne spożywanie urozmaiconych, wartościowych posiłków.

DZIEŃ CZEKOLADY – KULKI MOCY

Czekolada jest uwielbiana na całym świecie, w coraz bardziej wymyślnych odsłonach, zarówno przez dzieci jak i dorosłych. Na sam dźwięk robi się bardzo przyjemnie i nie bez powodu - nie ważne czy czekolada jest słodka, nadziewana czy gorzka dostarcza nam dużo żelaza oraz z całą pewnością poprawia nastrój. Przedszkolaki  poznały historię powstania czekolady, dowiedziały się z czego się składa oraz poznały jej różne rodzaje. Jednak najbardziej oczekiwanym elementem dnia były zajęcia kulinarne: samodzielne wykonanie czekoladowego  przysmaku, czyli kulek mocy. Kulki z gorzkiej czekolady z dodatkiem daktyli, obtoczone w płatkach migdałów cieszyły się ogromnym zainteresowaniem!!

DZIEŃ ZDROWIA – SPOTKANIE Z PIELĘGNIARKĄ

W ramach realizacji programu „Przedszkole promujące zdrowie” nasze przedszkolaki odwiedziła mama Martynki i Igorka – pani Mariola Dubiel – wykwalifikowana pielęgniarka. Opowiedziała nam nie tylko o swojej pracy, ale przede wszystkim przedstawiła przedszkolakom sposoby troski
o własne zdrowie.  Poznaliśmy zasady prawidłowego żywienia, znaczenie snu i sportu oraz mogliśmy pooglądać wybrane przyrządy używane w przychodniach.

DZIEŃ ZIEMI

Z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi w grupie „Liski” został zorganizowany „dzień ekologiczny”. Był to dzień w kolorze zielonym. Dla przedszkolaków zostały zorganizowane zabawy z ekologią w tle. Dzieci mogły zebrać wiele ciekawostek na temat Ziemi. Podczas zajęć edukacyjnych dowiedziały się, jak dbać o środowisko i otaczającą nas przyrodę. Przedszkolaki w praktyczny sposób mogły wykorzystać swoją wiedzę nt. segregacji śmieci, wrzucając odpady do odpowiednich pojemników. Dzieci wykonały pracę plastyczną - ekologiczną kulę ziemską.

SZKOLENIE W RAMACH PROGRAMU PPZ

W ramach programu Przedszkole Promujące Zdrowie nasze przedszkole wzięło udział w szkoleniu z Wojewódzkim Koordynatorem PPZ Panią Barbarą Wolny. W szkolenie byli zaangażowani dyrekcja, nauczycielki, pracownicy przedszkola, intendentka, kucharki oraz rodzice. Wszyscy zebrani zostali zapoznani z ideą Przedszkola Promującego Zdrowie, strategią działań oraz poszczególnymi etapami w uzyskiwaniu certyfikatów PPZ.

TOSTY

ROBIMY WYJĄTKOWE TOST – dzieci z grupy „Wiewiórki”  wykonały tosty. Sprzeciwu nie było, natomiast emocji i zadowolenia ogrom, tym bardziej, że tosty miały stanowić przekąskę na drugie śniadanie. Z ogromnym zaangażowaniem każdy przedszkolak przygotował tosta dla siebie – uwzględnił w jego przygotowaniu takie składniki, jakie lubi. Oczywiście, największym powodzeniem cieszył się ser, ogórek, pomidor, ale i jajko, szynka, cebulka czy nawet rzodkiewka. Tosty były wyjątkowe, a przede wszystkim pożywne i smaczne.