SPOTKANIE Z PANIĄ HIGIENISTKĄ

Dzieci z grupy „Liski” brały udział w spotkaniu z panią higienistką przedszkolną. Pani opowiedziała dzieciom jak należy dbać o higienę jamy ustnej, jakie produkty należy jeść, aby zęby były zdrowe oraz jak je prawidłowo myć. Pani higienistka również opowiedziała dzieciom jaką rolę pełni i czego mogą się spodziewać na wizytach w jej gabinecie. Pani higienistka pokazała jak mierzy ciśnienie, sprawdza wzrok oraz jak mierzy wzrost u każdego przedszkolaka. Dzieci z zaciekawieniem słuchały i zadawały pytania. Serdecznie dziękujemy za cenne wskazówki, które wykorzystają nasze przedszkolaki w praktyce.

OBSERWACJA PRZYRODY

Kształtowanie właściwej postawy wobec środowiska należy rozpocząć od najmłodszych lat, pomimo tego, że świadomość człowieka kształtuje się przez całe życie, jednak jej podstawy każdy zdobywa w dzieciństwie i młodości, kiedy jest wrażliwy na wszystko co go otacza. Jednym ze skutecznych czynników aktywizujących dzieci jest kontakt z przyrodą w ciągu całego roku. Piękny, fascynujący i tajemniczy świat przyrody wiosną dostarczył naszym dzieciom pozytywnych emocji, kiedy mogły oglądać jak jaskółki budują swoje gniazda oraz obserwować pracę pszczół.

KONKURS NA LOGO PPZ

W ostatnim czasie zorganizowano w naszym przedszkolu konkurs na LOGO w ramach programu Przedszkole Promujące Zdrowie.  Z wielką przyjemnością możemy już ogłosić wyniki konkursu. Do konkursu zgłosiło swoje autorskie projekty logo 10 uczestników. Prace konkursowe oceniało jury w składzie: pani Dyrektor Małgorzata Kowal, pani wicedyrektor Katarzyna Słuja, koordynator projektu Martyna Kaznowska pomocnik koordynatora Magdalena Szczygieł, nauczyciel plastyki Tomasz Piwowar oraz intendentka pani Dorota Majcher.
Nie było to łatwe zadanie, bowiem wszystkie prace odznaczały się inwencją twórczą, interesującym ujęciem konkursowego tematu i indywidualnym podejściem do jego realizacji. Jednak biorąc pod uwagę ustalone kryteria, zakładające m.in. iż logo powinno być czytelne i łatwe do zapamiętania, zawierać elementy kojarzące się z głównym przesłaniem programu, jakim jest zdrowe odżywianie.
Z pośród wszystkich prac jury dokonało wyboru. Wybrana została praca Marii Piróg wykonana z pomocą mamy Weroniki Piróg. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu i dziękujemy za udział.

UDZIAŁ W KONKURSIE „ŻYJ ZDROWO, KOLOROWO”

W ramach programu PPZ chętnie uczestniczą w konkursach o zdrowym odżywianiu. Dzieci mogą dowiedzieć się więcej na temat zdrowego stylu życia, ale również spełniać się twórczo. Nasze przedszkolaki wiedzą już, że za zdrowie odpowiada zbilansowana dieta, picie wody, ale również aktywność fizyczna. Jesteśmy dumne, że dzieci z takim zaangażowaniem wykonują prace plastyczne.

MYJEMY RĘCE

Zarazki to żywe stworzenia, które możemy zobaczyć za pomocą specjalnego urządzenia, mikroskopu. Przyjmują różne kształty i kolory. Zarówno jedne, jak i drugie podstępnie czyhają, aby zaszkodzić naszemu zdrowiu. Choć gołym okiem ich nie widać, są wszędzie: na klamce, pieniądzach, na dłoniach innych dzieci. Najlepszą bronią na walkę z zarazkami jest mydło i ciepła woda. Pani Agnieszka z grupy „Jeżyki” przypomniała naszym przedszkolakom, jak dokładnie myć ręce by pozbyć się małych zarazków. Dzieci z zaciekawieniem słuchały, a następnie samodzielnie umyły ręce.

SZWEDZKI STÓŁ

W przedszkolu została wprowadzona cykliczna forma organizowania śniadań, czyli„szwedzki stół”. Serwowane są różnorodne produkty, z których dzieci mogą samodzielnie podejmować decyzję dotyczącą wyboru produktów, dzięki czemu komponują śniadanie w formie kanapek. Efektami szwedzkiego stołu jest, że: dziecko samodzielnie komponuje i nakłada posiłki; nakłada odpowiednią ilość porcji na swój talerz, tak by nie wyrzucać posiłków; dokonuje właściwego wyboru produktów żywnościowych; stosuje zasady kulturalnego zachowania się przy stole; umiejętnie posługuje się sztućcami.