Ułatwienia dostępu

  • Logo

SZWEDZKI STÓŁ

W październiku  w naszym przedszkolu odbywały się śniadania w formie szwedzkiego stołu. Dzieci miały do wyboru: warzywa, owoce, sery, wędliny oraz różne rodzaje pieczywa. Miały okazję komponować swoje kanapki wedle własnych smaków oraz upodobań. Pomysł ten bardzo spodobał się naszym przedszkolakom. Dzieci samodzielnie nakładały posiłki przez co odczuwały radość ze spożywania posiłku przygotowanego przez siebie. Co więcej, przedszkolaki brały czynny udział w przygotowaniu śniadania i uczyły się dokonywać właściwego wyboru zdrowych produktów żywnościowych co niewątpliwie promuje  zdrowy styl życia.


WARZYWA I OWOCE W JĘZYKU ANGIELSKIM

Każdy z nas - dorosłych wie, że warzywa i owoce powinny być stałym składnikiem codziennej diety dziecka. Mają zróżnicowane smaki, stanowią główne źródło witamin, błonnika oraz cennych składników mineralnych. Chcąc zachęcić naszych przedszkolaków do jak najczęstszego spożywania ich wprowadziliśmy tematykę warzyw i owoców w codziennych zajęciach. Udało się także w ramach innowacji z języka angielskiego przeprowadzić wiele ciekawych zajęć o warzywach i owocach w języku obcym - dzieci wykonywały kolorowe, owocowo - warzywne girlandy, uczyły się anglojęzycznych piosenek promujących spożywanie witaminowych przekąsek, utrwalały słownictwo rysując i nazywając poszczególne warzywa i owoce, stworzyły własny bazarek z prawdziwych warzyw i owoców oraz przygotowały trójwymiarowy ogródek warzywny w ramach pracy plastycznej.


ŚCIEŻKA SENSORYCZNA - TOR PRZESZKÓD

Wykorzystując skarby jesieni, utworzyliśmy w przedszkolu specjalny tor przeszkód, którego głównym celem było pobudzenie receptorów dotykowych w stopach naszych dzieci. Nasz sensoryczny tor przeszkód składał się z gałązek, liści, szyszek, kasztanów, dużych klocków piankowych, piachu, farb i na koniec - ciepłej wody z zapachową pianą myjącą. Dzieci miały okazję rozwijać swoją wyobraźnię dotykową co sprzyja prawidłowemu poznawaniu świata przez dziecko. Zabawa na tak przygotowanej ścieżce niewątpliwie wpłynęła na sprawność rozwojową zmysłu wzroku, słuchu, węchu oraz dotyku. Co najważniejsze - dzieci w wyjątkowy sposób spędziły czas zapewniając sobie świetną zabawę.


DZIEŃ OWOCÓW I WARZYW – SPOTKANIE Z ZIELARZEM

W dniu 20.10 Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich Gminy Trzebownisko oraz grupa nieformalna „Aktywni Łukawianie” zorganizowali warsztaty edukacyjne, których tematem była opieka nad roślinami oraz poznanie ich właściwości leczniczych. Spotkanie było prowadzone przez miłośnika zielarstwa oraz natury pana Grzegorza Barć. Podczas zajęć przedszkolaki miały możliwość poznania ziół leczniczych, bzu czarnego, mięty, lawendy, melisy, liścia laurowego, szałwii, bazylii, rozmarynu czy aloesu. Dzieci mogły obejrzeć, dotknąć i powąchać zioła. Ponadto dowiedziały się jakie mają zastosowanie w życiu codziennym.  Poruszony został również temat odpowiedniej pielęgnacji roślin. Dzieci oglądały atlasy, książki, fotografie przedstawiające  różne gatunki ziół, dzieliły się spostrzeżeniami i wiadomościami. Pan Grzegorz interesuje się również życiem związanym bezpośrednio z naturą. Tak więc dzięki warsztatom przedszkolaki przypomniały sobie zasady bezpiecznego zachowania w lesie oraz poznały ciekawostki dotyczące życia survivalowego. Spotkanie zielarskie było bardzo ciekawe, z pewnością wiedza jaką przyswoiły sobie dzieci zostanie wykorzystana. 


II FESTIWAL GIER  PLANSZOWYCH „PRZY HERBATCE”

20 października w Przedszkolu w Zespole Szkół w Łukawcu  odbył się II Festiwal Gier Planszowych, podczas którego przedszkolaki, ich rodzice, a także dyrekcja, nauczyciele oraz pracownicy niepedagogiczny przedszkola mierzyli swoje siły w grach planszowych, zakupionych z projektu „Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2021-2023 w minionym roku przedszkolnym. Podobnie jak w ubiegłym roku, impreza spotkała się z dużym zainteresowaniem i ciepłym odbiorem zarówno ze strony dzieci jak i rodziców. Przez ponad dwie  godziny przedszkolaki uczestniczyły w emocjonujących rozgrywkach planszowych, które tym razem odbywały się przy herbatce, a właściwie przy całej gamie smakowitych herbat ziołowych. Promocja ziół doskonale wpisuje się w realizowaną w tym roku w przedszkolu inicjatywę nieformalnych grup lokalnych: Aktywni Łukawianie oraz Stowarzyszenia Koła Gospodyń Wiejskich Gminy Trzebownisko „Ziołowy Zakątek Przedszkola”, polegającą na stworzeniu ogrodu edukacyjnego dla dzieci, w którym uprawiane zioła, będą pielęgnowane przez same przedszkolaki. Inicjatywa ma na celu promocję prozdrowotnych właściwości ziół i zwiększenie świadomości najmłodszych w tym zakresie. Kolorowe, kuszące zapachami owocowo - ziołowe herbatki  zostały sporządzone przez panie z przedszkolnej kuchni. Najlepszym dowodem ich doskonałego smaku był fakt, że dzbanki zostały opróżnione w całości.  W Przedszkolu w Zespole Szkół w Łukawcu, realizującym program Przedszkole Promujące Zdrowie obok gimnastyki umysłu, jaką niewątpliwie umożliwiają gry planszowe i smakowitemu nawadnianiu organizmu ziołowymi herbatkami, nie mogło również zabraknąć tak istotnego dla zdrowia ruchu. Dlatego podczas imprezy pojawiły się także zabawy konkursowe, w trakcie których rodzice zmierzyli swoją prędkość,  zwinność i umiejętność pracy z grupie w odniesieniu do konkurencyjnej drużyny, złożonej z ich pociech. Oczywiście zwyciężyły przedszkolaki.