RUCH TO ZDROWIE
Codzienne spacery w grupach i zabawy oraz ćwiczenia na świeżym powietrzu i zajęcia ruchowe mają ogromne znaczenie dla rozwoju fizycznego i psychicznego każdego dziecka. Wiele badań potwierdza, że stan psychiczny ma wpływ na zdrowie fizyczne człowieka, a także odwrotnie — stan fizyczny może wpływać na samopoczucie psychiczne. Zajęcia sportowe mogą pomóc także dzieciom w odkrywaniu możliwości i ograniczeń swojego ciała. Ćwiczenia na świeżym powietrzu są doskonałym sposobem na aktywność fizyczną dla dzieci. Grupa „Liski” była tego najlepszym dowodem. Mając tego świadomość poszczególne grupy dzieci w naszym przedszkolu, jak najczęściej właśnie w ten sposób spędzają czas związany z ich rozwojem. „Wiewiórki” z kolei miało sporo zabawy i radości w pokonywaniu Toru przeszkód przygotowanego przez panie w swojej sali. Oczywiście wszystkie proponowane aktywności czyli zabawy i ćwiczenia dostosowane są do ich wieku, możliwości oraz umiejętności. Na przykład gimnastyka, ćwiczenia rozciągające, chód na świeżym powietrzu, zabawy z piłką – rzucanie, łapanie, kopanie oraz bieganie i skakanie. To podstawowe umiejętności, które opanować powinien każdy przedszkolak. Przede wszystkim jednak mamy na uwadze zabawę i radość, która jest i będzie zawsze na pierwszym miejscu!
POZNAJEMY NASZE CIAŁO
W przedszkolu w dniach 11-15 listopada 2024 r. w ramach tygodniowego tematu „Ja i moje ciało” dzieci w poszczególnych grupach, mogły poszerzyć swoją wiedzę na temat swojego ciała, poszczególnych jego części, układu szkieletowego czy narządów wewnętrznych. Dzieci poprzez zabawę mogły uczyć się, jak wygląda ciało człowieka z zewnątrz, jak i wewnątrz, w małych grupach, jak też wspólnie pracując, co sprawiało, że proces przyswajania wiedzy był przyjemniejszy. Dzieci były bardzo zaciekawione tym tematem. Mogły zaznajomić się też z encyklopediami i książeczkami dla dzieci, które w przystępny sposób przedstawiają budowę ciała oraz jego funkcje. Uczenie dzieci o zdrowych nawykach, takich jak dieta, higiena i aktywność fizyczna, przyczynia się do ich wzbogacenia wiedzy o ciele i o tym, jak należy o nie dbać. Edukacja o anatomii i funkcjonowaniu naszego organizmu, jak pokazały przeprowadzone zajęcia może być bardzo ciekawa i przydatna. Podejmowanie tej tematyki związanej z ciałem ludzkim jest kluczową dla rozwoju dzieci i pomaga im w zrozumieniu, jak mądrze dbać o swoje zdrowie.
DOSKONALIMY NASZE PALCE I DŁONIE
Lepienie z plasteliny to doskonały sposób na rozwijanie motoryki małej, zwłaszcza u dzieci. Dzięki tej aktywności można poprawić siłę i precyzję ruchów palców, co jest istotne w wielu codziennych czynnościach, takich jak pisanie czy rysowanie. Oprócz tego, lepienie z plasteliny rozwija kreatywność, wyobraźnię oraz zdolności manualne. Można było przekonać się o tym choćby na zajęciach plastycznych, podczas których dzieci miały za zadanie ulepić misia. To zadanie - lepienie zwierząt, ludzi czy przedmiotów pomaga w rozwijaniu wyobraźni, kreatywności oraz robienie małych detali pozwala na ćwiczenie precyzyjnych ruchów palców. W efekcie końcowym każdy egzemplarz misia był niepowtarzalny, inny i wyjątkowy. Regularne zajęcia z plasteliną mogą przynieść wiele korzyści, zarówno w zakresie rozwoju motoryki małej, jak i w budowaniu wyobraźni oraz umiejętności społecznych, gdy dzieci pracują w grupie przyglądając się swoim wytworom.
DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
25 października 2024 r. w naszym przedszkolu tradycyjnie obchodzono Dzień Pluszowego Misia. Pluszak w postaci niedźwiadka to nie tylko miła przytulanka, ale symbol przyjaźni z dzieciństwa i poczucia bezpieczeństwa. Wszystkich tych elementów nie zabrakło w przedstawieniu teatralnym, które dla swoich kolegów i pań wychowawczyń z przedszkola oraz Dyrekcji Zespołu Szkół w Łukawcu przygotowały pod okiem swoich pań – Magdaleny Szczygieł i Magdaleny Dyrkacz dzieci z gr. „Jeżyków”. Bajka „Złotowłosa i trzy misie” w wersji kolegów bardzo przypadła do gustu publiczności. Dzieci zapamiętały, że zawsze lepiej jest mieć przyjaciół, z którymi można miło spędzić czas niż być samemu. Mali aktorzy pokonali swoje tremy, ograniczenia i obawy. Każdy znalazł swoje miejsce na scenie. Dzieci nabrały odporności psychicznej, a przy okazji mogły pokazać i zaprezentować swoje umiejętności aktorskie. Obok dobrej zabawy, dzieci oswoiły się w pracy z mikrofonem, zdobywały obycie na scenie.