„Człowiek jest wielki tylko wówczas, gdy kieruje nim pasja.” – B. Disraeli

Dnia 12 października w Zespole Szkół w Łukawcu zawitali wyjątkowi goście, których z całą pewnością w myśl powyższego cytatu można nazwać wielkimi ludźmi. W ramach akcji „Szkoła z pasją” i „Przedszkole z pasją” zaprezentowali oni swoje spektakularne umiejętności, będące efektem wieloletniej pracy w ramach realizacji własnych pasji. Opowiedzieli także o miejscu, w jakim się dzięki niej znaleźli i swojej drodze do sukcesu.
Pierwszym z nich był Mr Robot czyli Grzegorz Pittner – vice mistrz Europy w poppingu. Jego wyjątkowy taniec wywołał olbrzymi entuzjazm nawet wśród najmłodszych wychowanków ZS w Łukawcu, którzy przez dłuższą chwilę nie wiedzieli, czy mają do czynienia z robotem, czy też z prawdziwym człowiekiem.
Drugim gościem był Krystian Herba - półfinalista „Mam talent” - sportowiec specjalizujący się w trialu rowerowym, który dzięki swoim wyczynom zapisał się w Księdze Rekordów Giunessa. Najważniejsze z nich to rekord w liczbie schodów pokonanych na rowerze w Willis Tower w Chicago i rekord w liczbie schodów pokonanych na rowerze w ciągu minuty ustanowiony w Atomium. Krystian podczas dwukrotnego pokazu nie tylko zaprezentował swoje umiejętności, ale również przeprowadził wywiady z pozostałymi gośćmi, w trakcie których dowiedzieliśmy się jak wiele pracy i wyrzeczeń wymagają takie umiejętności, ale również, jak wielkie stanowią źródło satysfakcji i szczęścia.
Trzeci gość doprowadził publiczność do krzyku, pisków i na niejedną chwilę pootwierał dzieciom usta w wyrazie zadziwienia. Mowa o Pawle Dazzle Kidoniu – mistrzu świata basketball Freestyle i jednocześnie pierwszym Polakiem i jedynym Europejczykiem w amerykańskiej drużynie Harlem Globetrotters.  Jego akrobacje z piłką do koszykówki zrobiły na wszystkich olbrzymie wrażenie. Co więcej – z pomocą mistrza swoje talenty w kręceniu piłką na palcu odkryli także nasi wychowankowie oraz nauczycielki - panie Katarzyna Kazak i Lidia Ludorowska.
Warto zwrócić uwagę na fakt, że mimo międzynarodowych osiągnięć nasi goście pokazali się nam jako skromne i ciepłe osoby, pozbawione gwiazdorskiej postawy. Pokazy mistrzów stały się pretekstem do rozmów z uczniami i wychowankami na temat ich pasji i zainteresowań. Być może w naszym Zespole Szkół znajdzie się ktoś, kto natchnięty obejrzanym show, wkrótce sam odkryje, że jest takie „coś”, co sprawia, że nawet spać się nie chce, a praca staje się prawdziwą przyjemnością…. Tego życzymy każdemu.